Czy DVT-T2/HEVC to przeżytek?

1 kwietnia 2022

Obecnie jesteśmy w trakcie największej zmiany sposobu nadawania telewizji cyfrowej naziemnej od czasu zmiany z analogu na DVB-T. Oczywiście piszemy tutaj o przejściu z kodeka ACV na HEVC. Od jakiegoś czasu w prasie branżowej pojawia się niesfornie ale bardzo wyraźnie nowe hasło VVC.

Versatile Video Coding bo o nim mowa to nowy format kompresji danych, który w przyszłości ma zastąpić obecnie wdrażany HEVC. Standard będzie szerzej znany pod nazwą kodową H.266. Oficjalnie jego ukończenie nastąpiło już dwa lata temu ale dopiero teraz zatwierdziły go organizacje DBV.

W czym jest lepszy VVC od HEVC?

VVC (Versatile Video Coding) to najnowsza technologia, która będzie wdrażana w najbliższych latach. Standard kodowania został opracowany dzięki wysiłkom specjalistów z firm takich jak: JVET, VCEG i MPEG. Celem prac rozwojowo-badawczych było zwiększenie możliwości kompresji danych.

Według oficjalnych danych przedstawionych przez autorów rozwiązania format VVC daje 50% poprawę wydajności względem HAVC. W przyszłości będzie to pozwalało na nadawanie kanałów telewizji cyfrowej naziemnej w technologii 8K.

Czy w przyszłości czekać nasz będzie wymiana telewizorów?

Format kompresji został oficjalnie zatwierdzony przez DVB oznacza to nic innego jak fakt, że nadejdzie taki moment w którym będziecie Państwo zmuszeni wymienić obecne telewizory na nowe.

Możemy pocieszyć Państwa, że moment ten nie nadejdzie zbyt prędko. Prawdopodobnie piszemy o perspektywie 5-8 lat. Rynek nie jest jeszcze na tą rewolucję gotowy o czym świadczy fakt wdrażania obecnie technologii HEVC.

Telewizory hotelowe

Magicinfo

Stacje czołowe

Samsung LYNK Cloud