STACJA CZOŁOWA

Podstawowym urządzeniem dla hoteli do zarządzania sygnałem jest centralny punkt dystrybucji sygnału, czyli stacja czołowa. Składają się na nią odpowiednie moduły takie jak modulatory transmisyjne, nadajniki optyczne, wzmacniacza i inne. Dzięki temu możliwe jest odbieranie i przetwarzanie sygnałów zarówno telewizji naziemnej, satelitarnej jak i radia. Eliminuje to konieczność używania dodatkowych odbiorników telewizji do każdego telewizora. Stacje czołowe dają także pełną kontrolę właścicielowi obiektu hotelowego nad rodzajem, ilością oraz kolejnością oferowanych kanałów telewizyjnych i radiowych.

Na rynku jest dostępna bardzo duża gama produktów odpowiedzialnych za dystrybucję sygnału tak zwanych stacji czołowych. Dzięki naszej wiedzy i doświadczeniu pomożemy z wyborem tej najlepszej i najbardziej optymalnej. Zawsze staramy się wysłuchać potrzeby i dopiero na tej podstawie proponujemy konkretne rozwiązanie.

Transmodulatory sygnału

Transmodulatory odpowiadają za modulację sygnału satelitarnego do telewizyjnego standardu naziemnego. Wymienia się dwa typy kanałów satelitarnych, kodowane i niekodowane. Nie każde transmodulatory są w stanie obsługiwać kanały kodowane i niekodowane. Podczas gdy jeden model będzie odbierał kanały kodowane oraz FTA z maksymalnie dwóch tansponderów satelitarnych, to inny może się ograniczać tylko do FTA z kilku transponderów satelitarnych. Klucze jest więc określenie, jaki efekt jest potrzebny, by dobrze wybrać odpowiedni sprzęt.

Możliwości stacji czołowych

Najważniejszą cechą stacjo czołowych jest zarządzanie sygnałem satelitarnym i ich modulacja. Wykorzystując światłowody lub kable koncentryczne (bądź łącząc oba typy), przesyła przystosowany do odbiorników telewizyjnych sygnał łączący przykładowo telewizję naziemną z satelitarnymi programami. Możliwe jest także systemów warunkowego dostępu oraz w przypadku większych przedsięwzięć, nadajników satelitarnych. Hotelowe wykorzystywanie stacji czołowych ogranicza się do zarządzania dystrybucją w sieci kablowej obiektu. W nowoczesnych modelach istnieje również możliwość przesyłania pakietów cyfrowych w postaci MPEG.

Przykładowe stacje czołowe dla hoteli

Bardzo dobrymi modelami polecanymi do hoteli są:

  • TDH 800 — kompaktowy typ stacji, która konwertuje sygnały z DVB-S/S2, DBT-T/T2 i AV do COFDM (DVB-T), QAM (DVB-C) i PAL. Pozwala na tworzenie własnych pakietów kanałów, dzięki rozprowadzaniu za pomocą multipleksowania ze wspólnej puli (ip pool). Wymaga małej ilości modułów, co zmniejsza koszty obsługi. Dzięki szesnastu modułom wejściowym i sześciu poczwórnym wyjściowym można zyskać dwadzieścia cztery kanały cyfrowe lub analogowe. Konfiguracja może odbywać się z wykorzystaniem przeglądarki internetowej, po podłączeniu stacji do komputera. Zarządzanie jest możliwe zarówno bezpośrednio jak i z wykorzystaniem połączenia internetowego. Istnieje również możliwość konfiguracji pod wiele jednoczesnych modulacji wyjściowych.
  • TDX — cyfrowy typ stacji, którą tworzą stacja bazowa, moduł wejściowy i moduł wyjściowy. Sygnały DVB-S/S2, DVB-T, DVB-T2, DVB-C, AV, HDMI lub IPTV z modułów wejściowych, trafiają do wspólnej części, skąd dostępne są niezależnie dla modułów wyjściowych DVB-T, QAM, PAL lub IP. Użytkownik jest w stanie samemu, w prosty sposób kreować swoje własne grupy kanałów dla poszczególnych modulatorów. TDX posiada również wiele rozwiązań nowoczesnych, cyfrowych. Jest możliwy do przeprogramowywania stacji, co daje oszczędności z braku konieczności zakupu kolejnych elementów urządzenia. 
  • D-MATRIX-4S EVO – jest to produkt typu all in one świetnie pasujący do mniejszych obiektów hotelowych. Produkt charakteryzuje się 4 wejściami satelitarnymi DVB-S2 z elastycznym mappingiem kontentu. Mamy również możliwość przechowywania i odtwarzania Audio/Video w formacie plików .ts na pendrive.

Korzyści z zastosowania stacji czołowych w obiektach hotelowych

Dla właściciela hotelu najważniejszymi korzyściami jest oszczędność czasu i pieniędzy oraz podwyższony standard oferty, a przez to lepszy wizerunek i zyski. Zakup stacji czołowych okazuje się być kosztem kilkukrotnie niższym od zakupu odbiorników satelitarnych do każdego telewizora, albo wymiany telewizorów na nowe. Personel natomiast ma ułatwioną pracę i zarządzanie w bezpieczny sposób siecią telewizyjną. Konsumenci natomiast zyskują komfort i zadowolenie, a także poczucie profesjonalnego traktowania ze strony hotelowej.

Karty katalogowe

TDX + TDH broszura

Broszura Fracarro