Czym jest telewizja hotelowa?

14 września 2022

Czym jest telewizja hotelowa? W tym wpisie postaramy się odpowiedzieć na to pytanie w stosunkowo prosty i przyjazny sposób. Spróbujemy też unikać zbędnego bełkotu technicznego tak żeby każdy z Państwa czytając ten wpis łatwo mógł zrozumieć materię rzeczy.

Telewizja hotelowa jest składową kilku systemów powiązanych z sobą w jeden organizm. W tym wpisie przyjrzymy się części sprzętowej i części oprogramowania, który składa się na w pełni funkcjonalny system. Zachowując chronologię opowiemy o elementach, które wchodzą w skład systemu telewizji hotelowej.

System Telewizji Hotelowej

Zacznijmy od miejsca pobierania sygnału. Mamy tutaj obecnie dwie główne drogi, poprzez które treść telewizyjny dociera do budynku hotelu. Pierwszym i najbardziej tradycyjnym sposobem jest wybudowanie profesjonalnego pola antenowego w którego skład wchodzą anteny i osprzęt do odbioru kanałów satelitarnych, kanałów telewizji cyfrowej naziemnej i radia. Alternatywą do budowy pola antenowego jest dostarczenie treści przez operatora kablowego, ale to wymaga podpisania umowy z operatorem, który może sprzedawać treści telewizyjne do użytku komercyjnego. Oczywiście musi ten operator mieć infrastrukturę światłowodową doprowadzoną do budynku, żeby docierał sygnał telewizyjny.

Następnym elementem niezbędnym do prawidłowego działania telewizji hotelowej jest budowa odpowiedniej do potrzeb magistrali do dystrybucji kanałów telewizyjnych w obiekcie. Potoczna nazwa magistrali to stacja czołowa. Nie powinniśmy też zapomnieć o doborze odpowiedniego osprzętu w postaci wzmacniaczy, tłumików, sumatorów czy switch w przypadku IP TV.

Obecnie mamy dwie dominujące technologii do dystrybucji kanałów telewizyjnych w ramach infrastruktury okablowania strukturalnego.

  • Kabel koncentryczny
  • Ethernet – IP TV

Obie technologie są dojrzałymi i sprawdzonymi rozwiązaniami co nie znaczy, że wykonanie jakościowo poprawnej i gwarantującej stabilną pracę instalacji jest łatwe. Konfiguracja i prawidłowa dystrybucja kanałów telewizyjnych wymaga zastosowania odpowiednio jakościowego sprzętu. Posiadanie wiedzy i doświadczenia a w szczególności odpowiedni narzędzi w postaci specjalistycznych mierników jest kolejnym kluczowym elementem. Dodatkowo cechą odpowiednio wykonanej magistrali do dystrybucji kanałów telewizyjnych jest możliwość zdalnego i ciągłego nadzorowania stabilności pracy systemu telewizji hotelowej.

Telewizor Hotelowy Samsung

Ostatnim elementem budowy systemu telewizji hotelowej jest dobór odpowiedniego do potrzeb telewizora hotelowego wraz z systemem do zarządzania treścią. Pisaliśmy też o tym osobny wpis i gorąco zachęcamy do przeczytania „Jaki telewizor hotelowy wybrać”. Trendy na rynku telewizji hotelowej zostały wyznaczone już dawno temu i tu odsyłam do naszego artykułu „Zmiany w Mediach hotelowych na przestrzeni ostatnich 5 lat”. Warto wspomnieć i podkreślić to z całą stanowczością, że telewizja hotelowa ma generować dodatkowe źródło dochodu dla obiektu hotelowego. Jest to nowego rodzaju powierzchnia reklamowa przedstawiająca usługi i produktu. System pozwalająca śledzić zachowanie gościa dzięki analityce (BI) wbudowanej do systemu zarządzania treścią. Dodatkową cechą jest możliwość zarządzania centralnie flotą telewizorów w obiekcie hotelowym co znacząco ułatwia pracę obsłudze hotelu i nie pochłania godzin pracy serwisantów. W tym miejscu chcielibyśmy polecić opis produktów takich jak Samsung LYNK Cloud czy LG PRO: Centric.

Jeżeli mają Państwo jakieś pytania po przeczytaniu powyższego wpisu to zapraszamy do kontaktu przez maila na naszej stronie lub telefonicznie. Nasi doradcy chętnie odpowiedzą na wszelkie pytania funkcjonalne jak i techniczne.

Telewizory hotelowe

Magicinfo

Stacje czołowe

Samsung LYNK Cloud